This new genuine original Mundorf 63v axial electrolytic 85 degr is currently in stock under part number ECAP63-470. Product specifications include 63 V voltage, 38 mm height, and 25 mm diameter. Further product details include 470 μF capacity and 5% tolerance. Product specifications also show that it is RoHS compliant. If you need to double-check fit, use Fixit Fox Finder or contact customer services before ordering.
Delivery Options
Live Delivery Quotes
On your doorstep
Mon 18th May (Maybe This Weekend)
Urgent Shipping discounted based on sub-total
Tue 19th May
Wed 20th May to Thu 21st May
Product Overview
Product Compatibility
Smart Search
Need to confirm fit with your appliance? Check compatibility with Fixit Fox Finder.
Condition
New
Part Quality
Genuine Original
Stock Status
In Stock
Guarantee
1 Year
Product code
ECAP63-470
Product Brand
Mundorf
Part Type
63v Axial Electrolytic 85 Degr
Part Manufacturer
Mundorf
Capacity
470 μF
Voltage
63 V
Manufacturer
Series
ECap
AC rau Type
Bipolar electrolytic capacitor
Design
Axial (Lying)
Height
38 mm
Diameter
25 mm
Temperature
85°C
Tolerance
5%
ROHS-konform
Yes
Type
Bipolar electrolytic capacitor
Check compatibility
Description
470uf-63v Audio Elcap Axial 85° 25x38mm Bipolar Raw